18.03.2018

ПОДАТКОВЕ КОНСУЛЬТУВАННЯ

Декларант протягом звітного року змінили прізвище: як заповнювати декларацію

У Тернопільській ОДПІ нагадали, що при заповненні декларації про майновий стан та доходи у рядку 3 «Згідно з даними паспорта» вказуються прізвище, ім’я, по батькові платника податку на доходи фізичних осіб.
У разі, якщо протягом звітного періоду, за який здійснюється декларування, або у наступному за ним році таким платником змінено прізвище (ім’я, по батькові), у рядку 3 слід зазначити спочатку нове прізвище (ім’я, по батькові), а в дужках – попереднє прізвище (ім’я, по батькові).
Отже, фізичні особи, які відповідно до норм Податкового кодексу зобов’язані та/або мають право подати Декларацію, починаючи з 1 січня 2018 року повинні звітувати за новою формою Декларації (від 6.06.2017 №556). Граничний термін подання таких декларацій – 2 травня 2018 року.
Податкові зобов’язання з податку на доходи фізосіб та з військового збору, зазначені в поданій річній Декларації, фізичні особи зобов’язані сплатити самостійно до 1 серпня 2018 року.
Докладніші консультації – у Центрі обслуговування платників Тернопільської ОДПІ за адресою: вул. Білецька, 1 та за телефоном: 43-46-10.
На який розмір соцпільги може розраховувати самотня мати

У Тернопільській ОДПІ нагадують, що будь-який платник податку на доходи фізичних осіб має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року (у 2018 році – це 881 грн).
Платник податку, який є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником, має право на ПСП у розмірі 150 відсотків суми пільги, яка визначена п.п.169.1.1 п.169.1 ст.169 ПКУ (у 2018 році – 1321,50 грн), у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років (п.п.169.1.3 п.169.1 ст.169 ПКУ).
Відповідно до підпунктів 169.3.1 та 169.3.2 п.169.3 ст.169 ПКУ, якщо такий платник має право на застосування ПСП з двох і більше підстав, застосовується одна ПСП з підстав, що передбачає її найбільший розмір, за умови дотримання процедур, визначених п.п.169.4.1 п.169.4 ст.169 ПКУ.
Платник ПДФО, який має право на застосування ПСП більшої, ніж передбачена п.п.169.1.1 п.169.1 ст.169 ПКУ, зазначає про таке право у заяві про застосування ПСП, до якої додає відповідні підтвердні документи.
Тому, самотня мати має право на застосування ПСП у розмірі 150 відсотків суми пільги, у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років, за умови дотримання процедур, зазначених Податковим кодексом та наданням відповідних підтверджуючих документів.
Докладніші консультації – у Центрі обслуговування платників за адресою: вул. Білецька, 1 та за телефоном: 43-46-10.
Чи буде право на податкову знижку,
якщо договір та квитанції на оплату оформлені на ім’я дитини

У Тернопільській ОДПІ зазначили, що скористатися правом на податкову знижку за навчання дитини може один з батьків, за умови надання ним відповідних підтверджуючих документів, зокрема, договору про навчання дитини, який укладений між навчальним закладом та дитиною, квитанції про оплату за навчання, довідки про доходи.
При цьому, у договорі про навчання повинно бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові особи, яка буде безпосередньо навчатися (дитини).
Довідково: відповідно до ст. 180 та ст. 199 Сімейного кодексу України (далі – Сімейний кодекс) батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх дітей (до 18 років).
Згідно з ст. 199 Сімейного кодексу якщо повнолітні діти продовжують навчатися і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Статтею 317 Цивільного кодексу України (далі – Цивільний кодекс) передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, у тому числі грошовими коштами.
При цьому ст. 32 Цивільного кодексу встановлено, що неповнолітня особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років має право вчиняти правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.
Таким чином, один із батьків має право доручити своїй дитині здійснити правочин у вигляді проведення розрахунку (сплати коштів) за навчання за рахунок належних йому коштів. При цьому фактичні витрати на оплату вартості навчання несуть батьки дитини, яка навчається.
Законом України «Про освіту» встановлено, що договір укладається між закладом освіти і здобувачем освіти (його законними представниками) та/або юридичною чи фізичною особою, яка здійснює оплату.
Докладніші консультації – у Центрі обслуговування платників за адресою6 вул. Білецька, 1 та за телефоном: 43-46-10.